Productions

LEHDISTÖTIEDOTE 21.2.2006

Sanna Kekäläinen
- Tanssin l’enfant terrible, kauhukakara, joka panostaa tunteisiin


Tanssiteatteri Kekäläinen & Company juhlii vuonna 2006 kymmenvuotista toimintaansa suomalaisen ja kansainvälisen tanssin kentällä. K&C aloitti toimintansa vuonna 1996 teoksilla Requiem – tanssiteos Mozartin hengessä ja Faunin iltapäivä. Teatteri on vaikuttanut koreografi-tanssija Sanna Kekäläisen johdolla merkittävästi suomalaisen tanssin kehitykseen. Kymmenvuotisen toiminnan juhlinta alkoi tammikuussa teoksilla OLEVA ja Tunnistamaton tanssija. Loppukevään teokset kunnioittavat tanssin historiaa Vaslav Nijinskyn hengessä. Teokset Faunin iltapäivä ja La Petrushka saavat ensi-iltansa valkoisessa ja intiimissä K&C Tilassa.

Faunin iltapäivä

Kekäläinen & Companyn vuonna 1996 ensi-iltansa saanut Faunin iltapäivä oli Kuopio Tanssii ja Soi -festivaalin tilausteos. Tuolloin faunina tanssi Mika Backlund, yksi K&C:n perustajajäsenistä, koreografia oli Sanna Kekäläisen. Teosta esitettiin laajasti ulkomailla ja se sai runsaasti positiivista palautetta. Nyt kymmenen vuotta ensiesityksen jälkeen Sanna Kekäläinen tekee Faunin iltapäivä teoksesta version itselleen

Faunin iltapäivä (1912) oli balettitanssijana tunnetun Vaslav Nijinskyn debyytti koreografina. Teos perustuu Stéphane Mallarmén samannimiseen runoon ja Claude Debussyn sävellykseen. Sanna Kekäläisen Faunin iltapäivän musiikkina on Debussyn sävellys, mutta aihe ja eräät Nijinskyn teemat on tulkittu tämän hetken näkökulmasta.

La Petrushka

La Petrushka on Sanna Kekäläisen kolmelle naistanssijalle tekemä uustulkinta balettiklassikosta Petrushka. Kekäläinen on teoksessaan poiminut tarkastelun keskiöön kateuden käsitteen. Hän pyrkii hahmottamaan tätä vaikeaa tunnetta naisten keskinäisessä kanssakäymisessä ja siirtää näkökulman tämän päivän naisen elämään.

Petrushka on maailmanlaajuisesti tunnettu onneton ja kuolematon sankari. Venäläisestä kansanperinteestä kumpuavasta Petrushka -nuken tarinasta teki vuonna 1911 baletin kuulu venäläinen balettiseurue, Ballets Russes. Baletin musiikin sävelsi Igor Stavinsky ja Petrushkan roolin tanssi Vaslav Nijinsky. Tarina kertoo kiertävästä nukketeatterista, jonka hahmot Petrushka, Mauri ja Ballerina heräävät elämään. Nuket kokevat ja käyvät läpi vahvoja inhimillisiä tunteita, kuten rakkautta, vihaa ja kateutta. Tarina kulminoituu Petrushkan kuolemaan. Petrushkan henki on kuitenkin kuolematon ja hän ilmaantuu maiseman ylle virnistelemään maailmalle.

Faunin iltapäivä
Koreografia, konsepti ja tanssi: Sanna Kekäläinen, Musiikki: Claude Debussy, Teksti: Kari Hukkila

La Petrushka
Koreografia ja konsepti: Sanna Kekäläinen, Musiikki: Igor Stravinsky, Tanssi: Lilja Lehmuskallio, Tiia Vainonen, Agnese Vanaga

Työryhmä
Valosuunnittelu: Jarkko Lievonen, Visualisointi: Taina Relander, Graafinen suunnittelu: Ilkka Tikkanen, Valokuvaus: Jussi Pakkala, Tuotanto: Kekäläinen & Company / Elina Pekkala

Ensi-ilta: 22.4. klo 19.00, K&C Tila, Kaapelitehdas C -rappu, 4. krs.

Muut esitykset: 26/27/28.4. ja 3/5/6/8/9/11/12/13.5 klo 19.00 sekä 24.4 ja 2.5. klo 14.00.

Lisätietoja: Kekäläinen & Company, (09) 694 1201, kc@kekalainencompany.net, www.kekalainencompany.net